Pitanja pacijenata

U nastojanju da budemo uvijek na usluzi rado odgovaramo na sva Vaša postavljena pitanja.

Ovdje su samo neka od češće postavljenih pitanja naših pacijenata. Da biste se lakše snašli i pronašli željeni odgovor pitanja su grupirana po cjelinama. Ako niste našli odgovor na Vaše pitanje slobodno nam ga pošaljite na e-poštu bhlebec@gmail.com.

Općenite činjenice

Odrasla osoba ima 32 zuba: 8 sjekutića, 4 očnjaka, 8 predkutnjaka i 12 kutnjaka.

Zahvaljujući svom obliku i različitoj namjeni i ako se pazi na njihovo zdravlje, zubi osiguravaju žvakanje i savršen izgovor.

Slijedite ovih deset zlatnih pravila kako biste osigurali zdrave i bijele zube:

  1. Ne pušiti.
  2. Unosite dovoljnu količinu C vitamina prakticirajući prehranu bogatu voćem i povrćem.
  3. Bar dvaput godišnje osigurajte profesionalnu zubarsku higijenu i kontrolu.
  4. Tijekom kontrolnog pregleda tražite PSR testiranje.
  5. Ako je zubno meso malo upaljeno, perite zube barem dvaput dnevno barem 4 minute.
  6. Rađe koristite električnu četkicu nego običnu.
  7. Koristite nježnu zubnu četkicu primjerenu osjetljivim zubima i desnima.
  8. Umjesto žice za čišćenje prostora između zubiju, koristite zubni konac odgovarajuće debljine.
  9. Posavjetujte se o ispravnom korištenju protuupalne tekućine za ispiranje ustiju i uklanjanje naslaga.
  10. Ako Vam desni krvare ili su upaljene, odmah se javite zubaru zbog pregleda.

Higijena usta i zubi kod djece

Zubi se trebaju početi prati čim počnu nicati s posebnim malim četkicama prilagođenim za djecu. Dječje četkice su veselih boja, a neke čak imaju i mogućnost sviranja za vrijeme trajanja pranja zuba.

Za početak se ne treba koristiti zubna pasta već je dovoljno koristiti običnu vodu. Kako dijete raste mogu mu se početi dodavati specijalne zubne paste za djecu obogaćene različitim okusima i mirisima da bi djeci samo četkanje bilo veselo i zabavno.

U svakom slučaju u dobi do tri godine potrebno je steći naviku svakodnevnog pranja da bi dijete shvatilo važnost higijene usne šupljine, a time i ljepote svog osmijeha. Takvo dijete, kada dođe u stomatološku ordinaciju, dolazi bez straha i stiče prijateljski odnos sa svojim stomatologom što je bitno u njegovom daljnjem praćenju rasta i razvoja zubi.

Dijete bi u dobi od tri godine života trebalo posjetiti stomatologa.

Posjet mora biti opušten i veseo.
Sam prvi posjet je upoznavanje malog pacjenta s radom u njemu nepoznatom i neobičnom poslovnom prostoru. Dijete uz igru upoznaje stomatološku stolicu. Roditelj je obavezan dijete pripremiti, tako da dijete može surađivati s osobljem ordinacije.

Pristup mora biti individualan, prilagođen djetetovoj životnoj dobi.

Od roditelja se očekuje veliko strpljenje. Oni ne smiju pokazivati nezadovoljstvo ukoliko dijete nije spremno surađivati u prvoj posjeti.

Dolasci se ponavljaju svaka tri mjeseca sve dok se ne postigne djetetova suradnja. Tek nakon uspješnog pregleda i suradnje dijete može primiti pohvale i malu nagradu od roditelja.

Higijena usta i zubi

Afte su male bolne ulcerarozne rane na sluznici obraza ili usnica.

Nastaju zbog više razloga, a česti uzrok je pad imuniteta. Bez liječenja, afte obično traju dva tjedna.

Liječenje nije specifično, već se preporuča uzimati multivitamine i ispirati usnu šupljinu antisepticima. Danas se može u ljekarni kupiti krema AFHTO FIX. Više puta dnevno se namaže bolno mjesto. Afte na taj način brže prolaze, u roku od tri dana. Za to vrijeme trebalo bi konzumirati hranu koja je sobne temperature i bez jakih začina.

Četkica mora biti mekana (soft-ultrasoft).

Preporuča se korištenje međuzubne četkice. Uz četkice preporuča se svakodnevno koristiti zubni konac. Na taj način temeljito se čiste mekane zubne naslage u kojima se nalaze bakterije koje su uzročnici upala gingive i parodonta. Mogu se koristiti i različite tekućine za ispiranje usta pomoću kojih će usna šupljina biti duže čista..

Preporuča se pranje zubi najmanje dva puta na dan, međutim ukoliko postoje upalni procesi preporuča se pranje nakon svakog obroka.

Zube treba četkati kružnim pokretima s vanjske strane. Ne treba zaboraviti ni unutarnje plohe zuba. Pri pranju treba četkati zubno meso i same zube. Prema potrebi koristiti i zubni konac ili međuzubnu četkicu. Samo četkanje treba trajati najmanje tri minute. Da bi to bilo zabavnije mogu se kupiti mali pješčani satovi koji pokazuju vrijeme trajanja pranja.

Zubni kamenac preporučljivo je čistiti svakih 6 mjeseci, odnosno barem jedanput godišnje.

Ukoliko pacijent ima problema s paradentozom ili gingivitisom preporuča se temeljito čišćenje svaka tri mjeseca tvrdih i mekih zubnih naslaga.

Čišćenje zubnog kamenca važno je za prevenciju paradontalnih bolesti posebno kod pacijenata koji boluju od gingivitisa, paradontitisa i malformacija položaja zuba.

Stomatološki procesi

Izbjeljivanje zuba je postupak promjene kemijske strukture pigmenata koji se nalaze u zubnom tkivu. Postiže se pomoću molekula aktivnog kisika koje ulaze u strukturu zuba, te se vežu na molekule pigmenata, koje potom bivaju promijenjene procesom oksigenacije.

…detaljnije…